Με όχημα τη μουσική ταξιδεύουμε στην αρχαία και νεώτερη Ελλάδα

Τη Δευτέρα 31 Μαρτίου οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας παρακολούθησαν στο αμφιθέατρο του διοικητηρίου της Περιφερειακήε Ενότητας Καβάλας το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Με όχημα τη μουσική ταξιδεύουμε στην αρχαία και νεώτερη Ελλάδα".

Με μια πανδαισία ήχων από 40 αρχαιοελληνικά, παραδοσιακά και αυτοσχέδια όργανα,  το μουσικό σχήμα «ΛύρΑυλος» ( Μιχάλης και Όλγα Στέφου), ταξίδεψε  μαθητές και εκπαιδευτικούς στην  αρχαία και νεότερη Ελλάδα. Οι ήχοι των οργάνων, των φωνών αλλά και ο πολύ ιδιαίτερος τρόπος παρουσίασης, ξύπνησε πρωτόγνωρα συναισθήματα ακόμη και στους μη μυημένους στο χώρο της μουσικής.  Η "θεία" Λύρα του Απόλλωνα ο μελωδικός αυλός αλλά, και οι "επιβιώσεις" τους στην σύγχρονη εποχή μέσω της παράδοσης, ο ζουρνάς, η θρακιώτικη γκάιντα και η νησιώτικη τσαμπούνα [απόγονοι του αρχαίου άσκαυλου] κίνησαν το ενδιαφέρον των παιδιών.

Τα παιδιά άκουσαν ζωντανά τα ωραιότερα σωζόμενα μουσικά κομμάτια της αρχαιότητας, όπως το απόσπασμα από το Α΄στάσιμο από τον "Ορέστη" του Ευριπίδη,  καθώς και σκοπούς, ρυθμούς και τρόπους αρχαιοελληνικούς που διασώζονται μέσα από την παράδοση επιβεβαιώνοντας τον πλούτο και τη συνέχεια της Ελληνικής Μουσικής Κληρονομιάς και έμαθαν την ιστορία της δημιουργίας τους από σπάνια και αυθεντικά φυσικά υλικά. Καύκαλο χελώνας, εντέρινες χορδές, ξύλο, κέρατο, ιχθυόκολλα, δέρμα, κογχύλια, κλπ,  στοιχεία που πυροδότησαν τη φαντασία των παιδιών και  άνοιξαν νέα πεδία γνώσης.

Το μουσικό αυτό ταξίδι μπολιασμένο με τους ανυπέρβλητους ελληνικούς μύθους συνοδεύτηκε με παράλληλη προβολή διαφανειών από παραστάσεις αγγείων με σκηνές από την μουσική ζωή των αρχαίων Ελλήνων.

Απόσπασμα από το πρώτο στάσιμο από την τραγωδία "Ορέστης" του Ευριπίδη στίχοι 336-342.

κατολοφύρομαι κατολοφύρομαι
ματέρος αἷμα σᾶς, ὅ σ 'ἀναβακχεύει,
ὁ μέγας ὄλβος οὐ μόνιμος ἐν βροτοῖς,
ἀνὰ δὲ λαῖφος ως τις ἀκάτου θοᾶς τινάξας δαίμων