Το δασάκι μας

ΑΜΠΕΡΙΑΔΟΥ ΣΟΦΙΑ

ΒΟΥΛΤΣΙΑΔΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ

… αντί προλόγου

Η περιβαλλοντική ομάδα του 7ου Γυμνασίου φέτος είχε ως θέμα της "Το δασάκι" . Το δασάκι αυτό που περιβάλλει το σχολείο μας, αυτό που μας χαρίζει τη σκιά του, αυτό που μας χαρίζει τη δροσιά του και την καθαρή ατμόσφαιρα. Πολλές φορές ως μαθητές καταφύγαμε σ' αυτό στα διαλείμματα είτε για να δροσιστούμε είτε για να ξεκουραστούμε και να χαλαρώσουμε.

Αποφασίσαμε λοιπόν ν' ασχοληθούμε περισσότερο μ' αυτό να μελετήσουμε τη χλωρίδα και την πανίδα του να το περιεργαστούμε στης διάφορες εποχές για να δούμε τις αλλαγές που συντελούνται και τις αποτυπώσαμε σε πολλές φωτογραφίες. Μάθαμε ότι το δασάκι μας δεντροφυτεύτηκε το 1967 και αποτελείται κυρίως από πεύκα και λίγα κυπαρίσσια. Με συχνούς περιπάτους, στα πλαίσια της Π.Ε., παρατηρήσαμε τα δέντρα και τα φυτά που υπάρχουν καθώς επίσης και τις διαφορετικές μορφές που έπαιρναν καθώς εναλλάσσονταν οι εποχές. Βρήκαμε σκιουράκια πάνω στα δέντρα του καθώς και μεγάλη ποικιλία εντόμων και πουλιών. Μάθαμε να υπολογίζουμε την ηλικία και το ύψος των δέντρων και διαπιστώσαμε ότι υπάρχουν δέντρα που έχουν ηλικία 33 χρόνων.

Σιγά-σιγά με τη συχνή προσέγγιση το αγαπήσαμε το δασάκι μας και θελήσαμε να μάθουμε περισσότερα πράγματα για τα δάση γενικά, για τις ωφέλειες που μας προσφέρουν, για το μεγάλο κέρδος που έχουμε από τη διατήρηση τους αλλά και την ανάπτυξη νέων δασών. Από την άλλη ασχοληθήκαμε με τους τρόπους που μπορεί να καταστραφεί ένα δάσος και για τις ανυπολόγιστες δυσάρεστες συνέπειες που μπορεί να έχει για την υγεία των ανθρώπων και για το οικοσύστημα.

Η χρονιά κύλησε μαθαίνοντας καινούργια πράγματα και η εμπειρία μας μεγάλωσε πάνω σε θέματα σχετικά με τα δάση. Η επίσκεψή μας μάλιστα στο δασαρχείο ήταν πολύτιμη και οι πληροφορίες που αποκομίσαμε πολύ ενδιαφέρουσες.

Τώρα που βρισκόμαστε πια στο τέλος αυτής της προσπάθειας με έκπληξη αλλά κι ευχαρίστηση διαπιστώνουμε ότι αυτό το δασάκι που παλαιότερα το αντιμετωπίζαμε ουδέτερα ή σχεδόν αδιάφορα τώρα πια το ζήσαμε, το εξερευνήσαμε, το απολαύσαμε, γίναμε ένα κομμάτι απ' αυτό και μέσα μας πια έχουμέ ένα δικό του κομμάτι.

Οι μαθητές

και οι μαθήτριες