Ευχαριστίες

Ήταν το 1979 που άρχισε, στο Λιμένα της Θάσου, το ωραίο ταξίδι στην εκπαίδευση σε σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Μετά τα τρία χρόνια στο Γυμνάσιο και Λύκειο του Λιμένα, πέντε χρόνια στο 1ο Λύκειο Καστοριάς, πέντε στο Λύκειο Στουτγάρδης - το ένα  παραλλήλως στις Γυμνασιακές τάξεις μητρικής γλώσσας Feuerbach, ένα στο Εσπερινό Γυμνάσιο Καβάλας, δεκαοκτώ στο 4ο Γυμνάσιο Καβάλας -το ένα  παραλλήλως στο 1ο Λύκειο Καβάλας και πέντε στο 7ο Γυμνάσιο Καβάλας, ήρθε η μέρα της αφυπηρέτησης.

Στο ταξίδι αυτό είχα συνταξιδιώτες αξιόλογους συναδέλφους, αφοσιωμένους στην ωραία αποστολή τους, με τους οποίους μοιράστηκα την αγωνία και τις προσπάθειες για το καλό και την πρόοδο των μαθητών μας. Αισθάνομαι την ανάγκη  να τους ευχαριστήσω για την συνεργασία που είχαμε και για τη βοήθεια που μου προσέφεραν.

Στις καλλίτερες αναμνήσεις μου συγκαταλέγονται οι μαθητές και μαθήτριες των παραπάνω σχολείων. Θέλω να πιστεύω ότι προσπάθησα, όλα αυτά τα χρόνια, όχι μόνο να μεταλαμπαδεύσω γνώσεις  αλλά και να συμβάλω, στο μέτρο του δυνατού, στη διάπλαση του χαρακτήρα των μαθητών και μαθητριών μου, καλλιεργώντας τις αξίες της  φιλαλληλίας, της αξιοπρέπειας, της αξιοκρατίας, της εντιμότητας, της αλληλεγγύης, της υπευθυνότητας και του σεβασμού στη διαφορετικότητα.

Ευχαριστώ το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του 7ου Γυμνασίου Καβάλας για την αρωγή του στην επίλυση των προβλημάτων που ανέκυπταν και την υποστήριξη σε κάθε προσπάθεια βελτίωσης των συνθηκών μάθησης για τα παιδιά τους.

Τέλος οφείλω ευχαριστίες στους προϊσταμένους και στο προσωπικό της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καβάλας για τη βοήθεια που μου προσέφεραν, επτά σχολικά έτη,  στο δύσκολο έργο της διεύθυνσης των σχολείων.

Γεώργιος Κάτανας