Ραδιοφωνικά μηνύματα!

Στο πλαίσιο του μαθήματος "Βιωματικές Δράσεις", οι μαθητές του Α1 του 7ου Γυμνασίου πήραν μέρος στο διαγωνισμό της διαδικτυακής κοινότητας του μαθητικού ραδιοφώνου (European School Radio).

Τα θέματα με τα οποία ασχολήθηκαν οι μαθητές μας ήταν το φαινόμενο της μετανάστευσης/προσφυγιάς, οι ανθρώπινες αξίες, τα δικαιώματα των παιδιών καθώς και τα ζητήματα των ενεργών πολιτών του κόσμου.

Οι τέσσερις ομάδες που δημιουργήθηκαν δημιούργησαν από ένα σποτάκι έκαστη. Μετά από ψηφοφορία, δύο από τα ηχητικά σποτ αποφασίστηκε να σταλούν (είχαμε δικαίωμα αποστολής μόνο δύο σποτ).

Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού αναμένεται να ανακοινωθούν τέλη Απριλίου.

Αν ενδιαφέρεστε να ακούσετε το European School Radio ζωντανά (ακόμη και τα ηχητικά αρχεία που έστειλε το σχολείο μας που θα παίζονται από τις 8 Απριλίου και μετά σε τυχαίες ώρες!!!), μπορείτε να πατήσετε στον επόμενο σύνδεσμο:

European School Radio  live!

Τα ηχητικά μας σποτάκια:

Ανοίγουμε τις καρδιές μας στους πρόσφυγες!

Όλα για τα παιδιά!

Η Οδύσσεια ενός προσφυγόπουλου!

Χαμένος τόπος!