Διαγωνισμός Ζωγραφικής για τη Γιορτή Γαλλοφωνίας

Ο Σύλλογος Καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας από την Καβάλα, τη Δράμα και την Ξάνθη, γιόρτασε και φέτος την ημέρα Γαλλοφωνίας. Η Γαλλοφωνία αναπαριστά το σύνολο των ανθρώπων, των οργανισμών σε όλο τον κόσμο, που μοιράζονται τη γαλλική γλώσσα ως μητρική, ή ως γλώσσα της διοίκησης ή ως γλώσσα της εκπαίδευσης, ή ως γλώσσα στην εκπαίδευση. 284 εκατομμύρια άνθρωποι παγκοσμίως καθημερινά, μιλούνε γαλλικά.

Αυτή την περίοδο κάθε χρόνο ο Σύλλογος τιμά τη Γαλλοφωνία και οργανώθηκε ταυτόχρονα έκθεση ζωγραφικής, ουσιαστικά ένας διαγωνισμός ζωγραφικής για μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Η έκθεση φιλοξενήθηκε στο φουαγιέ του διοικητηρίου, 13 με 17 Απριλίου. Στις 17 Απριλίου, δηλαδή την Κυριακή το απόγευμα πραγματοποιήθηκε εκδήλωση για να βραβευτούν τα καλύτερα έργα ζωγραφικής. (Απόσπασμα από την εφημερίδα Πρωινή)

Οι μαθητές του 7ου Γυμνασίου Διττόπουλος Ηλίας, Αλμανίδου Αναστασία και Μωυσίδου Ραφαηλία, με την παρότρυνση των καθηγητριών Γαλλικής του σχολείου μας, κ. Κιβράκη Γ. και κ. Κωνσταντέλου Δ., δημιούργησαν έργα και  βραβεύτηκαν για τη συμμετοχή τους στο Διαγωνισμό Ζωγραφικής για τη Γιορτή Γαλλοφωνίας.

Οι ζωγραφιές τους ήταν πολύ αξιόλογες, γεμάτες με πρωτότυπες ιδέες και όμορφα σχέδια! Μπράβο παιδιά!