Δραστηριότητες στη Θεματική Εβδομάδα 2017

Στο πλαίσιο δραστηριοτήτων της Θεματικής Εβδομάδας οι μαθητές του σχολείου μας έπαιξαν αγώνες βόλεϊ "Κοντρα στη βία και στο ρατσισμό". Οι πάσες πήγαιναν και ερχόντουσαν και οι αθλητές μας μας χάρισαν ένα υπέροχο θέαμα.

Παράλληλα, κάποιοι μαθητές ασχολήθηκαν με την καλλιτεχνική δημιουργία συνθημάτων, παίρνοντας ιδέες από τη θεματολογία της εβδομάδας αυτής.

Τέλος ομάδες παιδιών από όλο το σχολείο πήραν μέρος στο παιχνίδι των Σταθμών. Κάθε ένας από τους εννέα σταθμούς είχε κάποια δραστηριότητα από την οποία οι ομάδες προσπαθήσουν να μαζέψουν πόντους. Έτσι, ανάλογα με τις απαιτήσεις κάθε σταθμού, απαντούσαν σε ερωτήσεις σχετικές με τα θέματα που προσεγγίζονται στην τάξη, έτρεχαν για να βρουν αντικείμενα, έριχναν βολές και σουτάκια φωνάζοντας θετικά συνθήματα,  έγραψαν ποιήματα και συνθήματα, βρήκαν λέξεις σχετικές με τη διατροφή και διατύπωσαν σωστά τα δικαιώματα των παιδιών. Με κέφι και ζωντάνια οι συμμετέχοντες στις έξι ομάδες διεκπεραίωσαν όλες τις δοκιμασίες.

Νικητές ήταν όλοι όσοι έπαιξαν, ωστόσο το πρώτο βραβείο το πήρε η ομάδα "Το 1,50 μέτρο"! Συγχαρητήρια παιδιά!