Τριήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή

Με επιτυχία στέφθηκε η τριήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Γ' Γυμνασίου στη Βουλή των Ελλήνων.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ακούσουν την ιστορία του Συντάγματος και του κτιρίου της Βουλής, να παρακολουθήσουν μια συνεδρία των βουλευτών και να συνομιλήσουν με το βουλευτή Καβάλας, κ. Εμμανουηλίδη Δημήτριο.

Αξιόλογη και εντυπωσιακή ήταν και η επίσκεψη στον Παρθενώνα και  στο Μουσείο της Ακρόπολης, όπου τα παιδιά με ενδιαφέρον έμαθαν ουσιαστικές πηροφορίες για τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό και την παγκόσμια επίδρασή του.

Η θεατρική παράσταση, οι έξοδοι που πραγματοποιήθηκαν και η ξενάγηση στην πρωτεύουσα της χώρας μας χάρισαν τη δική τους όμορφη νότα σε αυτήν την τόσο ενδιαφέρουσα εκδρομή!