Επίσκεψη μαθητών του 7ου Γυμνασίου Καβάλας στο ΕΕΕΕΚ Καβάλας στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία

Με αφορμή την 3η Δεκέμβρη, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, μαθητές του 7ου Γυμνασίου Καβάλας με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών κ. Κουκμά Ευθυμίας, κ. Δαλακούρα Κωνσταντίνας και κ. Χαζηβαρύτη Δανάης, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΕΕΕΕΚ Καβάλας.

Διοργανώθηκαν κοινές εκπαιδευτικές δράσεις στις οποίες συμμετείχαν μαθητές του ΕΕΕΕΚ και της Β΄ τάξης του σχολείου μας, με σκοπό την ευαισθητοποίηση, την ενημέρωση και την κοινωνική ένταξη των μαθητών.

Όλοι οι μαθητές συμμετείχαν σε βιωματικά εργαστήρια γεωπονίας, τουριστικών επαγγελμάτων καθώς και σε παιχνίδια μουσικοκινητικής αγωγής και παιχνίδια γρίφων με θέμα τη διαφορετικότητα.

Η εκπαιδευτική εκδρομή αποτέλεσε μάθημα ζωής για τους συμμετέχοντες και οι μαθητές επέστρεψαν γεμάτοι εμπειρίες.