Εορτασμός Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών 2017

1. Διαγωνισμός σχετικά με τη συμμετοχή των σχολείων στον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών, με τη δημιουργία ενός  video (10-20’’), με θέμα «Αγαπώ (μια γλώσσα ..) γιατί…..».

Το video πρέπει να αφορά τις γλώσσες, να γυριστεί σε οποιαδήποτε γλώσσα και να συμμετέχει ένας ή περισσότεροι μαθητές ή ολόκληρη τάξη.

Για περισσότερες πληροφορίες, ανοίξτε το σύνδεσμο :http://edl.ecml.at/record και ανεβάστε το video εδώ:http://edl.ecml.at/record/Uploadvideo/tabid/3159/Default.aspx

2. Γιορτή των Γλωσσών Εκδήλωση της Ένωσης Εκπαιδευτικών Αγγλικής Γλώσσας Καβάλας για τον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών.

Όλες οι γλώσσες μια παρέα

Η Ένωση Εκπαιδευτικών Αγγλικής Γλώσσας Καβάλας (ΕνΕΑΓΚ) γιόρτασε και φέτος την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών διοργανώνοντας μια πολύχρωμη, πολύγλωσση και χαρούμενη εκδήλωση.

Την Κυριακή, 24 Σεπτεμβρίου, λοιπόν, από τις 10:30 μέχρι και τις 14:00, το προαύλιο του 12ου Δημοτικού Σχολείου Καβάλας  γέμισε παιδιά. Πλήθος μαθητών Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου γιόρτασαν  την Πολυγλωσσία μαζί με τους γονείς τους, τις /τους  εκπαιδευτικούς της ΕνΕΑΓΚ και συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων. Η εκδήλωση, που είχε τίτλο «Όλες οι γλώσσες μια παρέα», πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το Europe Direct Κομοτηνής και με την υποστήριξη της Αντιπροσωπίας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Αθήνα και του Δήμου Καβάλας. Μέσα σε μια ατμόσφαιρα γεμάτη χρώματα και μουσική, το προαύλιο του σχολείου μεταμορφώθηκε σε κέντρο πολυγλωσσίας και ψυχαγωγίας. Tα παιδιά έπαιξαν διαδραστικά γλωσσικά παιχνίδια, τα οποία είχαν ετοιμάσει σε ξεχωριστές γωνιές οι εκπαιδευτικοί της ΕνΕΑΓΚ, και επιδαπέδια παιχνίδια που στάλθηκαν από το Europe Direct Κομοτηνής, ενώ συμμετείχαν και σε μουσικά κουίζ πολυγλωσσίας. Οι μικροί μας φίλοι  ασχολήθηκαν, επίσης, με χειροτεχνίες και ζωγραφική. Μεγάλο μέρος του υλικού που χρησιμοποιήθηκε για τις δράσεις είχε σταλεί στην ΕνΕΑΓΚ από την Αντιπροσωπία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Αθήνα.

Ιδιαίτερα σημαντικός για την επιτυχία της εκδήλωσης ήταν ο ρόλος των 80 εθελοντών μαθητών Γυμνασίου και Λυκείου (με συμμετοχή και από το 7ο Γυμνάσιο Καβάλας), που με κέφι και ζωντάνια βοήθησαν στην πραγματοποίηση όλων των δράσεων. Εξίσου σημαντική και συγκινητική ήταν, εξάλλου, φέτος η συμμετοχή στην εκδήλωση μιας ομάδας παιδιών και εκπαιδευτικών που φιλοξενούνται στη Δομή της πόλης μας. Στη γωνιά των Αραβικών και Farsi που οργάνωσε η ομάδα μαζί με τις υπεύθυνες της ΔΟΜ (IOM  Greece) που μεριμνούν για τη φιλοξενία τους, τα παιδιά της Δομής γνώρισαν στους υπόλοιπους συμμετέχοντες τη γλώσσα τους και τον τόπο τους, συνομίλησαν μαζί τους και συμμετείχαν ενεργά σε όλες τις δράσεις της εκδήλωσης.

Πολύ μεγάλη, τέλος, ήταν η συμμετοχή των μαθητών και στο διαγωνισμό ζωγραφικής με θέμα «Όλες οι γλώσσες μια παρέα» στα πλαίσια της εκδήλωσης. Τα έργα των παιδιών  αυτή τη φορά έφτασαν τα 300! Τα 220 ήταν μαθητών των Δημοτικών σχολείων και τα 65 των Γυμνασίων και Λυκείων.

Η κριτική επιτροπή, η οποία αποτελούνταν από εκπαιδευτικούς εικαστικών των σχολείων του νομού μας και συγκεκριμένα τον κ. Δημαρίδη, την κ. Κουκμά και την κ. Μπαλή,  απένειμε τα βραβεία του διαγωνισμού και τα δώρα της  Ένωσης ως εξής:

Δημοτικά Σχολεία: 1ο βραβείο στο Χρήστο Γκίκα, Δ’ τάξη,9ο Δ.Σ. Καβάλας, 2ο βραβείο στον Ανδρέα Πασχαλίδη, Ε’ τάξη, Δ.Σ.Αμυγδαλεώνα, 3ο βραβείο στην Δέσποινα Γιαπουτζή, ΣΤ΄τάξη,12ο Δ.Σ. Καβάλας

Γυμνάσια – Λύκεια: 1ο βραβείο στη Σεβαστή Χατζηιωαννίδου, Γ’ τάξη Γυμνάσιο Κρηνίδων, 2ο βραβείο στην Ηλιάνα Καμπουρίδου, Β΄τάξη, 1ο ΓΕΛ Καβάλας, 3ο βραβείο στην Αθηνά Γόγγη, Γ΄τάξη, ΓΕΛ Νέας Περάμου.

Το πρωινό της Κυριακής  πρόσφερε τελικά σε όλους μια πολύχρωμη, πολυγλωσσική και πολυ-πολιτισμική εμπειρία, σε μια προσπάθεια να καλλιεργηθεί στα παιδιά η αγάπη για τη Γλωσσομάθεια, η συναίσθηση της σημασίας της Πολυγλωσσίας, η αλληλεγγύη στο συνάνθρωπο και ο σεβασμός στη διαφορετικότητα.